Matka Boża Ostrożańska

Do Ciebie Matko-Wieczernik Maryjny

Do Ciebie Matko

Wdniu 27. każdego miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Ostrożańskiej odbywa się spotkanie modlitewne, zwane Wieczernikiem Maryjnym. Inicjatorem tego pięknego nabożeństwa był przed 5 laty ks. Paweł Rytel- Andrianik, który w latach 2001-2003 był wikariuszem naszej parafii. To tu do swej Matki przychodzą dzieci, młodzież, jak również starsze pokolenie, by wypraszać siły na każdy dzień swojego życia.

Głównym punktem jest Msza św. Następnie rozważany jest Różaniec. Wierni przynoszą swoje prośby i dziękczynienia na kartkach, które są wyczytywane między poszczególnymi tajemnicami, jak również te ukryte głęboko w sercu. Nie brakuje tez gości z innych parafii, np. mieszkańców Perlejewa czy Drohiczyna, którzy pielgrzymują pieszo lub na rowerach (w okresie letnim).

27 września o godz. 18 w sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach odbył się kolejny już Wieczernik Maryjny. Modlitwom tego wieczoru przewodniczył ks. Wojciech Pieniak z Radzymina, związany z Odnową w Duchu Świętym, który wspólnie z naszym proboszczem ks. Romanem Szmurło koncelebrował Mszę św. Głównym przesłaniem homilii było to, byśmy nie wiedli grzesznego sposobu życia jak tetrarcha Herod, a w przeciwieństwie do niego głęboko poznawali Chrystusa i kochali Go całym sercem.

Po skończonej Eucharystii Ksiądz Wojciech udzielił błogosławieństwa i nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. Wszyscy zgromadzeni pozostali na modlitwie, rozważając tajemnice światła Różańca świętego Każdą cząstkę poprzedzało rozważanie, w którym wielbiliśmy Boga przez pośrednictwo Pani Ostrożańskiej, w rozmyślaniach polecaliśmy Jej opiece wszystkie nasze troski i radości, jak również tych, których mieliśmy w sercu, a którzy nie mogli tu przybyć. W modlitewny nastrój między tajemnicami wprowadzała nas schola, złożona z dzieci i młodzieży, adorując Boga w Trójcy Jedynego. Po Różańcu nastąpiło nałożenie rąk na każdego uczestnika połączone z modlitwą wstawienniczą.

Na koniec naszego spotkania modlitewnego ks. Pieniak pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. Każdy, kto miał życzenie, mógł obejść na kolanach cudami słynący obraz Matki Bożej Ostrożańskiej, dziękując Bogu za otrzymane łaski. To nabożeństwo do naszej Matki jest czynnikiem dynamizującym życie religijne naszych parafian i przybywających pielgrzymów.

 

Katarzyna Kryńska


Matka Boża Ostrożańska


fulltext