Oto Matka pocznie i porodzi Syna

„Oto Matka pocznie i porodzi Syna…”

Odpust w Ostrożanach

8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które w sanktuarium Diecezjalnym w Ostrożanach obchodzone jest uroczyście, a to z tego tytułu, iż tego dnia w tej parafii jest obchodzony Odpust. Jak co roku pielgrzymi z okolicznych parafii przybywali do Pani Ostrożańskiej w dniu Jej urodzin, by tu wypraszać przez Jej wstawiennictwo potrzebne łaski.

Uroczysta Suma Odpustowa została odprawiona o godzinie 12,której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Krzysztof Malinowski- student muzykologii na Uniwersytecie Lubelskim. Na tą uroczystość licznie przybyli kapłani z diecezji drohiczyńskiej jak i łomżyńskiej. Każdy, kto tylko chciał mógł skorzystać z Sakramentu Pokuty.

Ks. Malinowski Słowo Boże rozpoczął od słów z Pisma św. ,,Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwą o imieniem Emanuel” po czym podkreślił, jaki jest cel obecności na tej uroczystości. Bardzo obrazowo powiedział, że na urodziny nie przybywa się z,, pustymi rękami”, tak więc prezentem danym Maryi niech będzie nasze uczestnictwo, we Mszy świętej i naśladowanie Maryi na każdej płaszczyźnie życia , bo Matka pragnie, by Jej dziecko było do Niej podobne, by jego serca było na wzór serca Maryi. Lecz by to osiągnąć trzeba sięgać do Pisma św. „oto ojciec Twój i Ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie..” Tu kaznodzieja podkreślił rolę rodziców w wychowaniu młodego pokolenia , stanowczo stwierdził, że dobra matka, to nie zawsze „ fajna matka” to nie taka, która na wszystko się godzi i pozwala, lecz taka, która stawia dziecku wymagania i kształtuje jego serce w szkole Maryi , by Ta prowadziła do Chrystusa. Po uroczystej Eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego sakramentu i procesja wokół świątyni, której przewodniczył dziekan z Szepietowa z diecezji łomżyńskiej ks. Antoni Bardłowski.


fulltext