Przez Maryję do Jezusa
Matka Boża Ostrożańska gromadzi u swych stóp wiernych zarówno z różnych zakątków Polski, jak i z zagranicy, by im błogosławić i być Przewodniczką w drodze do Chrystusa. Okazją ku temu był odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, obchodzony 8 września, zwany także świętem Matki Bożej Siewnej. Tego dnia do sanktuarium w Ostrożanach przybyli czciciele Matki Bożej. Licznie zgromadzili się również kapłani, którym przewodził dziekan dekanatu siemiatyckiego ks. Bogusław Kiszko. Przybyli także kapłani z diecezji siedleckiej, mieszkańcy Domu św. Antoniego pochodzący z parafii ostrożańskiej, jak również kapłani wywodzący się z tej parafii, którzy służyli posługą w konfesjonałach.
Homilię wygłosił kapłan pochodzący z diecezji drohiczyńskiej, obecnie pracujący w Soczi nad Morzem Czarnym ks. Stanisław Ireneusz Izdebski, który mówił o pobożności polskiej, o zamiłowaniu Polaków do Matki Bożej. Przytoczył świadectwo Artura z Rosji, który wraz z rodziną pielgrzymował w tym roku na Jasną Górę i był zauroczony pobożnością naszego narodu. Kaznodzieja przypomniał również i dokładniej przybliżył historię ikony Matki Bożej Kazańskiej, która w 1920 r. została wykradziona z sanktuarium prawosławnego; następnie świątynię tę zamieniono na fabrykę papierosów. Ikona zaś wędrowała po wielu aukcjach świata, aż w końcu trafiła w ręce katolickiej organizacji, która przekazała ją do Watykanu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Przez 10 lat ikona Matki Bożej znajdowała się w papieskich apartamentach z myślą przekazania Kościołowi prawosławnemu. Jednak jedno z największych pragnień Ojca Świętego, jakim była pielgrzymka do Rosji, nie spełniło się. Nie mogąc udać się tam osobiście, Jan Paweł II przez swych delegatów przekazał ikonę Matki Bożej Kazańskiej dla patriarchy moskiewskiego Aleksa II. Data 28 sierpnia 2004 r. pozostała jedną z najważniejszych dat współczesnej historii ruchu ekumenicznego, a sanktuarium w Kazaniu nadal łączy na modlitwie katolików, prawosławnych i muzułmanów. Cudowne działanie Matki Bożej sprawiło, że władze miasta wybudowały w Kazaniu nowy kościół katolicki. Jak mówił kaznodzieja, mamy ciągle uczyć się i naśladować Matkę Najświętszą na wzór sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział, iż „Bóg nie chce inaczej udzielać się światu, jak tylko z ramion Maryi”.
Na koniec uroczystej Eucharystii celebrans pobłogosławił ziarna zboża siewnego, prosząc Boga, by nikomu nigdy nie zabrakło chleba codziennego. W dalszej kolejności kustosz sanktuarium ks. Roman Szmurło podziękował wszystkim „za tak liczne zgromadzenie, za życzliwość wzajemną, która jest przejawem opieki Matki Bożej”.
Następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni, jak i na placu celebry przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oddali się pod opiekę Matki Bożej Ostrożańskiej, po czym nastąpiła procesja eucharystyczna, którą poprowadził dziekan ks. Kiszko. Na zakończenie uroczystości wierni otrzymali z rąk przedstawiciela Rycerstwa Niepokalanej medaliki z cudownym wizerunkiem Matki Bożej.
Katarzyna Kryńska
fulltext