Rekolekcje wielkopostne połączone z peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Pawła II

Rekolekcje wielkopostne połączone z peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Pawła II

„Kościół moim domem”
Rekolekcje wielkopostne połączone z peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Pawła II w Ostrożanach

      W dniu 25marca w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne , którym w tym roku towarzyszył błogosławiony Jan Paweł II , którego kropla krwi na materiale umieszczona została w relikwiarzu. Sam relikwiarz zaś przypominał ekumeniczny krzyż ,  stojący na placu celebry podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Drohiczyna w 1999roku.
Tegoroczne  rekolekcje poprowadził  ks. Jarosław Przeździecki- ojciec duchowny wyższego Seminarium w Drohiczynie i wykładowca tegoż seminarium.
Pierwszego dnia rekolekcji wierni zgromadzili się w świątyni po raz drugi tego dnia, z pieśnią barki na ustach, by o godzinie 19 powitać relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II , po czym rekolekcjonista przypomniał znaczenie relikwii. Następnie kustosz sanktuarium w Ostrożanach ks. dr Roman Szmurło przedstawił krótki życiorys błogosławionego. W dalszej części uroczystości zostały odśpiewane Gorzkie Żale w trakcie których ks. Jarosław wygłosił kazanie pasyjne przypominając krzyż cierpienia Ojca świętego Jana Pawła II. Wieczorne uroczystości w parafii w Ostrożanach zakończyły się apelem jasnogórskim.
      Całe tegoroczne rekolekcje oparte były na życiu błogosławionego Jana Pawła II. Pierwsze zdanie które zostało wygłoszone w rekolekcje pochodzi z testamentu błogosławionego Jana Pawła II z1980 roku ,, że z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć…”w homilii Ks. Przeździecki mówił o grzechu. O tym, iż tragedią jest utracić poczucie grzechu, na co składa się: życie poza Bogiem, brak poczucia winy, rozpad małżeństw…Kaznodzieja przypominał że ojciec św. był Tym, który budził sumienia. Tu wspomniał o jego książce ,,Wstańcie, chodźmy!”
       Drugi dzień rekolekcji poświęcony był uroczystościom Zwiastowania Najświętszej Maryi  Panny, jak też świętowano Dzień świętości życia, który został ustanowiony, jako odpowiedz na apel encykliki Jana Pawła II ,,Evangelium  vitae” W tym dniu kaznodzieja zachęcał, by przyłączyć się do adopcji duchowej dziecka poczętego.
      Ostatni zaś dzień rekolekcji upłynął pod hasłem rodziny. Tego dnia przyświecały słowa Ojca Świętego Jana Pawła II,, rodzino co mówisz sama o sobie..” Małżonkowie uczestniczący w rekolekcjach odnowili przyrzeczenia małżeńskie.  Rekolekcje wielkopostne w sanktuarium diecezjalnym w Ostrożanach przygotowały lud wierny do owocnego przeżywania Świętego Triduum Paschalnego.
Na zakończenie była możliwość ucałowania relikwii błogosławionego Ojca świętego Jana Pawła II.

Kryńska Katarzyna

Rekolekcje wielkopostne połączone z peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Pawła II

Więcej zdjęć TUTAJ


fulltext