Sakrament Bierzmowania

Duch Święty jest z wami !

 

Dziewiątego kwietnia 2014 roku po przeżytych rekolekcjach wielkopostnych i godnym wcześniejszym przygotowaniu młodzież parafii Ostrożany przyjęła Sakrament Dojrzałości  Chrześcijańskiej przez posługę ks. Biskupa Antoniego Dydycza.

 Na tą uroczystość przybyli kapłani, katecheci, rodzice i rodziny bierzmowanych.

            Na wstępie Eucharystii ks. Biskup chronologicznie przytoczył sceny zesłania Ducha Świętego:

-Zesłanie na Maryję dniu Zwiastowania

-Zesłanie w Wieczerniku

– i  zesłanie, które uobecnia się za każdym razem przy sakramencie Bierzmowania.

Rozpoczynając homilie przed Tronem Pani Ostrożańskiej ks. Biskup zwrócił się do wiernych z wielką fascynacją i zachwytem. Wspomniał na ostatnie 20 lat i kolejne wizyty : uroczystości, pogrzeby, bierzmowania, które dokonywały się tu w czasie Jego Pasterzowania. Z ogromną radością podkreślał, że to Duch Święty powołuje. Powołuje w naszej diecezji następnego Pasterza, następnych kapłanów, udziela swoich darów świeckim przez Sakrament Bierzmowania, to wszystko sprawia, że Kościół wciąż żyje i odradza się i odnawia.  Z ojcowską miłością zwracając się do młodzieży mówił o nieprzemijającej miłości Boga, Miłości Miłosiernej oraz o wierze względem Pana Boga. Pokazał to na podstawie czytania z księgi proroka Daniela, które mówi o trwającej 70 lat niewoli babilońskiej i o ogromnym zawierzeniu Szadraka, Meszaka i Abed-Nego ,którzy nie oddali pokłonu posągowi, przez co zostali wrzuceni do ognia ale Bóg posłał anioła, który za ich ogromną wiarę przyszedł im z pomocą. Poprzez niewolę babilońską możemy dostrzec niewolę Europy…, naszą niewolę, czasy komunistyczne..  to wszystko przemija, ale Bóg zawsze pozostaje na nas otwarty nigdy się nie odwraca, nie pamięta złego ,zawsze przebacza tym, którzy mu zaufają – mówił nasz Pasterz. Ogromne zaufanie Bogu zostało pokazane również przez Abrahama, który tak zaufał Bogu, że nawet swego jedynego syna chciał złożyć w ofierze Przez co został nagrodzony. Ks. Biskup podając za przykład osobę Abrahama zwracał się do młodzieży, by dbali o swój rozwój duchowy, by sięgali po Pismo święte, czasopisma i książki katolickie, korzystali z medii katolickich czy blogów. Bo tym żyjesz czym się karmisz.,, Niech was nie peszy, że ktoś kpi z naszej wiary, że ośmiesza, godzi w dobro rodziny, nie idźcie za lekkim życiem, jakie dziś świat oferuje, to nie są argumenty godne katolika. Dla nas argumenty , to argumenty wynikające z prawdy ,z prawdy dokonanej przez odkupieńczą mękę Chrystusa .Ta prawda jest ciągle świeża , przez nią przybywa na świecie katolików. Droga Krzyżowa Jezusa nie jest fikcją w odróżnieniu od tego co nam oferuje dzisiejszy świat, media. Ks. bp. Antoni w trosce o dzisiejszą młodzież zwracał się do nich, by mękę Chrystusa przeżywali sercem w oderwaniu od artystycznych obrazów. Dalej mówił,, prawda i miłość dzięki Chrystusowi istnieje. Bądźcie odważni, odwagą wiary waszych ojców i matek, tym co dobre i uczciwe. Nie lękajcie się dawać dobrego świadectwa, by wpływać na postępowanie kolegów czy koleżanek. Umiejcie wybierać co dobre! Nie zmarnujcie swego dziedzictwa, oczyszczajcie naszą glebę…Bądźcie wierni tej wspólnocie w której dorastaliście. Bądźcie zawsze wierni Kościołowi, który istnieje zawsze i nikogo nie przekreśla, który wam błogosławi a Duch Święty będzie zawsze z wami” !

            Po homilii Ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 67. osobowej grupie młodzieży. Po Eucharystii i Pasterskim błogosławieństwie młodzież otrzymała od swego Ks. Proboszcza Romana Szmurło pamiątkowe krzyże.

 

ZDJĘCIA TUTAJ